Ja vi har ju inte haft så mycket till vår rent väder mässigt i år. Snö och åter igen snö.
Denna bild togs 4 maj uppe på bygget.
Man brukar ju annars kunna kratta löv denna tid.
Men vår har jag i kroppen ändå. Trots att jag är trött å kan ha jobbat dygnet runt i stort sett. Finns de alltid massor av energi kvar i kroppen på något konstigt vis. Det måste vara ljuset som gör mig så här. Efter en lång vinterdvala tinar man som fram och blir piggelin.
Det blir längre dagar och varmare ute (dock inte överdrivet varmt denna vår)
Ja det gör ju så att jag blir som en duracellkanin. Slår aldrig fel. Får alltid nån konstig överdriven energi när maj månad kommit. Då jag har tusen små projekt för mig. Men i år har vi ett stort projekt å det är att få färdigt huset. De projektet räcker gott och väl. Så tack våren för att du ger mig detta rus. Det blir mycket mer gjort!
Kom på att jag har ju faktiskt inte bloggat och berättat så mycket kring husbygget.
Det går framåt kan jag säga. Just nu gipsa vi innerväggar.
Hela huset är isolerat, ventilation dragen. Glesat och alla innerväggar är reglade. Osb skiva och gips på en sida av innerväggarna. Nu dröjer det inte länge till eldragningen.
Lill snickarna 😍
Har blivit en del kvällsjobb efter vi kommit hem från de betala jobbet.
Och alla helgerna är givetvis räddade 😄 och därimellan gör vi familje grejor också med Björn. Ja de är fullt ös kan man milt sagt säga.
Ja här fick ni lite bilder på vad som hänt senaste veckorna. 😀
Imorgon ska vi fortsätta gipsa de sista innan eldragning.
Nu är det riktigt kul när de börjar synas att det händer saker. 🙂 Har även börjat hålla utkik på kök. Vad har ni för erfarenhet av kök? Är väl inne på Ikea men att välja andra blandare och vitvaror. Har nån av er någon erfarenhet av Ikeas vitvaror?
Ha en fortsatt fin helg!