Idag har jag och Björn tillsammans med Moa och Åke varit till Svartlå och hälsat på mormor och Allan. Björn har fått presenter från Sthlm. Var verkligen jätte fina!
Vi har käkat lunch och druckit kaffe. Björn har härjat på i vanlig ordning. Sen tog vi en promenad med vagnen mot Sofia som bor bara en bit bort. Jag stanna till på Bergdahls snickeri och prata med dom om en liten beställning på 2 special fönster vi ska ha.
Det har varit ganska bitit ute. Solen har lyst vackert mot snön och kinderna blev snabbt rosiga. Men varmt och mysigt har Björn haft de i voksipåsen som han sov så gott i medan jag drack kaffe och surra med Sofia.
Nu känns det att hösten är över och det är vinter. Snö, kallt, glittrande frost och mörka dygn.
Som vanligt går hösten fort förbi. Jag längtar redan till september igen. Bästa månaden på HELA året.
Doften av höst. Dom otroligt vackra färgerna, dom tidiga morgnarna.
Återblickar från min höst.
Jag fick skjuta en fin älg första dagen på ett kvällspass. Som Peter unghund fick prova spåra inne i snåret där den lagt sig ca 100 m från mitt pass.
Vackra solnedgångar och varma kvällar.
Helgdagskväll i timmerkoja.
Bärplockning och vackra månsken.
Dimslöjor som har dansat magiskt i gryningen.
två svängar ner till Ö-vik och umgåtts. Där det också har skördats av allt gott min syster har odlat.
Vackra dagar i skogen har det varit gott om. Jagat i stort sett varje helg.
Har fått se många olika djur som har skuttat förbi. Stora som små, men alla hinner ju inte fastna bild tyvärr.
Jag har fyllt 28 år ung 😉
Vi har varit med i tidningen pga vårat husbygge.
Nya stigar och vänskaper har korsats.
Trevliga dagar som inte resulterat till nåt men ändå till allt.
Och trevliga dagar som resultera till extra jobb 😉
När kaffet satt extra bra i strupen.
Och dom kalla morgnarna då elden rädda mina händer och fötter.
Dom gångerna pulsen går upp i varv då man hör hur det närmar sig mot dig.
Kan man annat än älska de här? Hösten, naturen, jakten, gemenskapen. Allt de fina naturen har att erbjuda oss. Jag känner sorg att de för i år är över. (För min del) nu ska jag och Anton om än det är kvar nån vecka till på jakten. Bara fokusera på husbygget som fått stå stilla alldeles för länge för att vi är för jaktgalna. Nästa jaktrelaterade inlägg blir troligtvis harjakt som jag har planera på att göra med Peter här framöver. Har aldrig testat jaga hare så det är nåt som ska bli spännande att prova.
Hoppas eran höst har varit lika bra som min 🙂