Godmorgon!
Idag står min termometer på -7° burr! Tar ett tag tills man vänjer sig tror jag.
Igår var vi på bygget och vintetstäda utanför så det inte är massor av rackel där man ska ploga senare i vinter. Vi har flyttat virkeshögar, rör och annat smått och gott. Idag kommer våra fönster levererat till oss. Så kul!
Solen har skinit men det har varit kallt!
Snart ska jag och Björn åka ut till Åskogen. När mamma slutar jobbet ska hon vara med Björn medan jag och pappa är på bygget.
95-årskalaset i lördags var jätte trevligt. Massor med god mat och tårta. Ingvar var nöjd med kalaset och det tror jag vi alla var. Av oss fick han ett fotografi på 4 generationer. Ingvar, Håkan, Anton och Björn. Vi var i studio och fotade förra vintern då Björn var 5 månader. ”Fyra stiliga karlar” kommenterade gammelfarfar 😄
Igår började jag skriva på min debattartikel till nyheter24 som handlar om jakt. Ska fortsätta ikväll igen. Den måste bli klar här i veckan.
Ha en fin dag där ute!